Skip Navigation Links
    ANASAYFA

Yargıçlar ve Savcılar Sendikasının Kapatılması Davası 23/03/2011

Toplumsal yaşamın en önemli dinamiklerinden birisi olan yargının,  iktidar eliyle kontrol altına alınma çabası devam ediyor.

İktidara geldiği günden bu yana kendisine taraf olmayan ve biat etmeyen yargıyı ve hukuku ayak bağı olarak gören AKP’nin yeni hedefi Yargıçlar ve Savcılar Sendikası (YARGI-SEN).


Ankara Valiliğinin Yargıçlar ve Savcılar Sendikasının kapatılması için açtığı dava, “ileri demokrasi” söylemini dilinden düşürmeyen iktidarın, sözde  demokrasi anlayışını en iyi biçimde göstermekte ve adını kendi koymadığı, şekillendiremediği ve iplerini kendi  elinde tutamadığı hiçbir kuruma tahammül edemediğini de açıkça ortaya sermektedir. 

Bunun yanında YARGI-SEN’ e açılan bu dava, demokrasi kültürünün en önemli gereklerinden biri olan bağımsız yargı ve örgütlenme özgürlüğüne karşı da bir saldırıdır.

Örgütlenme haklarına yöneltilen bu son tehdit,  daha önce YARSAV’a yönelik saldırı gibi başta yargıçlar ve savcılar olmak üzere tüm hukukçuların mücadelesi ile boşa çıkacaktır.

Avukatlar Vakfı olarak emek örgütü Yargıçlar ve Savcılar Sendikası’nın kapatılması talebin, AKP’nin yargıya ve hukuka müdahalesinin bir parçası olarak değerlendiriyor  ve bu tehditin ortadan kaldırılması için tüm hukukçuları YARGI-SEN ‘in onurlu  mücadelesinin yanında olmaya çağırıyoruz.

DUYURULAR 
Vakıf Üyelerine Mektup
12/10/2014

SayınVakıf üyesi; 1994yılında, dönemin İstanbul Barosu Başkanı Av. Turgut Kazanbaşkanlığında kurulan, sizin de kurucusu ve Mütevelli Heyetiüyesi olduğunuz, Avukatlar ...
Devamı için tıklayın

ÇHD OFİSLERİNDE YAPILAN ARAMALAR VE AVUKATLARIN TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
23/01/2013

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU’NUN ÇHD VE AVUKAT OFİSLERİNDE YAPILAN ARAMALAR VE AVUKATLARIN TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI...
Devamı için tıklayın

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BASIN BİLDİRİSİ
05/04/2012

  AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU NUN İSTANBUL BAROSU BAŞKAN VE YÖNETİM KURULUINUN SİLİVRİ CUMHURİYET SAVCILIĞI TARFINDAN ŞÜPHELİ SIFATIYLA ...
Devamı için tıklayın

5 nisan Avukatlar Günü Basın Bildirisi
05/04/2012

5   NİSAN   AVUKATLAR   GÜNÜNDE…..!  SAVUNMAYI   SAVUNUYORUZ ..……….. !   Avukatlık mesleği can çekişiyor… Avukatlar, ...
Devamı için tıklayın