Skip Navigation Links
    ANASAYFA

Yeni Yargı Yılının Başlaması Nedeniyle Basın Açıklaması 07/09/2009

İstanbul 07.09.2009

YENİ YARGI YILININ BAŞLAMASI NEDENİYLE

AVUKATLAR VAKFI BAŞKANI

AV. UĞUR YETİMOĞLU NUN BASIN AÇIKLAMASI

 

KAMUOYUNA

 

Yargı,  yeni yargı yılına AKP iktidarının baskı ve tehditleri altında can çekişerek giriyor. Yargının öncelikli sorunu AKP iktidarıdır.

Yargı Reformu ihtiyaçtır ve gereklidir

Ancak ,Laikliğe Karşı Odak Olduğu

Yüksek Mahkeme kararı  ile tespit edilmiş bir partiye

Ve bu partinin iktidarına bırakılamaz.

Siyasi İktidar iyi niyetli ve samimi değildir.

Yargı Reformu adı altında Yargıyı teslim almak istemektedir.

 

*******

Yeni yargı yılına giderek artan ve derinleşen ağır yargı sorunları ile birlikte başlıyoruz.  Her yıl yargı yılı açılış törenlerinde en etkili ve veciz ifadelerle dile getirilmesine rağmen, sorunlarına hiçbir gözüm getirilmeyen yargı, sorunları çözmeye yetkili ve görevli siyasi iktidarın baskı ve tehditleri altında can çekişmektedir.

 

Kendileri ve yandaşları tarikatlarla ilgili soruşturma başlatan ve dava açan yargıç ve savcılar hakkında soruşturma başlatan, savcısı olduk-  larını ilan ettikleri, muhaliflerini yargılattıkları toplu davaların ayrıcalıklı savcılarına kalkan olan, türban davasını ulemaya soran, türbanla ilgili karar veren Danıştay yargıçlarına  “efendi”,  Yargıtay başkanının konuşma sına  “çirkin”  diyen bir zihniyet ve bu zihniyetin iktidarı iyi niyetli ve samimi değildir.

 

Yargı sorunlarının ciddi ve esaslı bir Yargı Reformu ile çözülmesi yargı mensupları tarafından yıllardır dile getirilen önemli bir ihtiyaçtır. Ancak Yargı Reformu, eylemleri ile laikliğe karşı odak olduğu yüksek mahkeme kararı ile sabit olan bir partiye ve bu partinin iktidarına bırakılmayacak kadar önemlidir.

 

Demokrasi, İnsan Hakları, Hukukun Üstünlüğü ve Yargı Bağımsızlığı gibi kavramlar onlara gerçekten inanan çağdaş hukukçuların kavramlarıdır. Kafalarında kendilerine ait ayrı bir dünya özlemi olan AKP zihniyetine ve takiyesine havale edilmeyecek kadar hassas ve önemli kavramlardır.

 

            Yeni yargı yılında, Hukukun Üstünlüğü ve Bağımsız Yargı için Demokrasi ve İnsan Hakları için, gerçek bir yargı reformu için Avukatları, Yargıçları, Savcıları ve tüm yargı mensuplarını  mücadeleye çağırıyoruz.

 

 

Saygılarımla

Av. Uğur YETİMOĞLU ( 0532 322 02 53 )

Avukatlar Dayanışma ve Hukuk Araştırmaları Vakfı Başkanı

 

 

DUYURULAR 
Vakıf Üyelerine Mektup
12/10/2014

SayınVakıf üyesi; 1994yılında, dönemin İstanbul Barosu Başkanı Av. Turgut Kazanbaşkanlığında kurulan, sizin de kurucusu ve Mütevelli Heyetiüyesi olduğunuz, Avukatlar ...
Devamı için tıklayın

ÇHD OFİSLERİNDE YAPILAN ARAMALAR VE AVUKATLARIN TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
23/01/2013

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU’NUN ÇHD VE AVUKAT OFİSLERİNDE YAPILAN ARAMALAR VE AVUKATLARIN TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI...
Devamı için tıklayın

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BASIN BİLDİRİSİ
05/04/2012

  AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU NUN İSTANBUL BAROSU BAŞKAN VE YÖNETİM KURULUINUN SİLİVRİ CUMHURİYET SAVCILIĞI TARFINDAN ŞÜPHELİ SIFATIYLA ...
Devamı için tıklayın

5 nisan Avukatlar Günü Basın Bildirisi
05/04/2012

5   NİSAN   AVUKATLAR   GÜNÜNDE…..!  SAVUNMAYI   SAVUNUYORUZ ..……….. !   Avukatlık mesleği can çekişiyor… Avukatlar, ...
Devamı için tıklayın