Skip Navigation Links
    ANASAYFA

YSK tarafından 12 bağımsız Milletvekili adayının adaylıklarının iptal edilmesi 20/04/2011

Avukatlar Dayanışma ve Hukuk Araştırmaları Vakfı Başkanı

Av. Uğur YETİMOĞLU nun

YSK tarafından 12 bağımsız Milletvekili adayının adaylıklarının iptal edilmesi

ile ilgili basın bildirisi.

 

Kamuoyuna ,

 

YSK nın veto kararı, hukuka uygun gözükmesine rağmen tartışmaya açık, zamansız olduğu için seçimleri,demokrasiyi ve toplumsal barışı zedeleyen bir karardır.  

 

YSK nın çoğunluğu BDP tarafından desteklendiği bilinen 12 Bağımsız Milletvekili Adayının adaylıklarını veto etmesi kararı Anayasanın 76 ve 2839 sayılı Kanunun 11 ve 21. maddeleri çerçevesinde verilmiştir. 

Anılan yasaların verdiği yetkiler kulanılarak verilen veto kararları  yasalara uygun gözükse bile, bazı kişiler bakımından , memnu hakların iadesi  ve erteleme hükümleri bakımından tartışmaya açıktır. 

Bu noktalarda yapılacak hukuki tartışmaların  YSK kararlarının kesinliği ve seçim takvimi bakımından pratik bir yararı yoktur.

 

YSK nın veto kararı hukuki niteliğinden çok sebep olduğu siyasi sonuçları bakımından önemlidir. 

YSK 12 bağımsız adayla ilgili incelemelerini başyvuruların yapıldığı gün yaparak, başvuru süresi dolmadan, aday olmalarında yasal engel bulunan kişiler yerine yeni bağımsız adayların başvuru yapabilmesine imkan sağlayabilirdi. 

12 Eylül ün eseri olan Hukuka ve Demokrasiye aykırı seçim barajı sebebiyle BDP nin bağımsız adaylık yolu ile Parlementer sistemin parçası olma çabası ülkemiz için acı bir gerçek olarak bilinmektedir. 

Hiç kimsenin ve özellikle YSK nın bu fiili gerçeği görmezlikten gelmesi mümkün değildir.  

 

 

 

 

YSK sebep olduğu kaotik ortamı kendi düzeltebilir ve düzeltmelidir.

 

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 9. maddesi YSK na, bu kanunda,298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununda öngörüülen sürelerde kısaltma yapma hakkı vermiştir. 

Nitekim YSK 2001 seçim takvimini belirlerken bu yetkisin kullanmış ve sürelerde kısaltma yapmıştır. 

YSK nın veto kararının ortaya çıkardığı siyasi kaosu önlemek ammacıyla,seçim yasalarındaki süreleri kısaltma yetkisini kulalanarak veto edilen bağımsız adayların seçim bölgelerinden yeniden bağımsız adaylık başvurusu yapılmasına imkan veren bir düzenleme yapmasını öneriyoruz. 

Bu çözüm önerisinin hukukun zorlanması anlamına geldiğini öngörebiliyoruz ancak içinde bulunduğumuz koşullar içinde çözüm üretme çabasının bir gereği olarak görüyoruz. 

Dün  Recep Tayyip Erdoğanın parlementoya girmesi için gösterilen gayretin bu gün bağımsız milletvekili adayları içinde gösterilmesini öneriyoruz. 

 

Ülkenin içinde bulunduğu koşulları göz önünde bulundurarak , başta YSK olmak üzere tüm hukuk kurumlarını ve  hukukçuları bizim önerimiz ve benzeri çözüm önerilerini geliştirme  konusunda gayret göstermeye çağırıyoruz.

Tüm siyasi partileri bu durumu siyasi malzeme olarak kullanma gafletine düşmeden, ülkemiz ve demokrasi için çözüm noktalırı oluşturmaya ve samimiyetle çözüm önerileri etrafından birlikte davranmaya çağırıyoruz. 

BDP ve kürt seçmenlerimizi, provakatif  yaklaşımlara karşı uyanık olmaya , demokrasi  ve özgürlük mücadelesinde serinkanlı olmaya çağırıyoruz.

Saygılarımla.

 

Av. Uğur Yetimoğlu 

Avukatlar Vakfı Başkanı

DUYURULAR 
Vakıf Üyelerine Mektup
12/10/2014

SayınVakıf üyesi; 1994yılında, dönemin İstanbul Barosu Başkanı Av. Turgut Kazanbaşkanlığında kurulan, sizin de kurucusu ve Mütevelli Heyetiüyesi olduğunuz, Avukatlar ...
Devamı için tıklayın

ÇHD OFİSLERİNDE YAPILAN ARAMALAR VE AVUKATLARIN TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
23/01/2013

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU’NUN ÇHD VE AVUKAT OFİSLERİNDE YAPILAN ARAMALAR VE AVUKATLARIN TUTUKLANMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI...
Devamı için tıklayın

AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BASIN BİLDİRİSİ
05/04/2012

  AVUKATLAR DAYANIŞMA VE HUKUK ARAŞTIRMALARI VAKFI BAŞKANI AV.UĞUR YETİMOĞLU NUN İSTANBUL BAROSU BAŞKAN VE YÖNETİM KURULUINUN SİLİVRİ CUMHURİYET SAVCILIĞI TARFINDAN ŞÜPHELİ SIFATIYLA ...
Devamı için tıklayın

5 nisan Avukatlar Günü Basın Bildirisi
05/04/2012

5   NİSAN   AVUKATLAR   GÜNÜNDE…..!  SAVUNMAYI   SAVUNUYORUZ ..……….. !   Avukatlık mesleği can çekişiyor… Avukatlar, ...
Devamı için tıklayın